לדף הבית


יהודה שץ - תקציר תולדות חיים


מאת: האוצרת ורדה גנוסר
תאריך פרסום:
23/10/2011

 יהודה שץ נולד וגדל במושבה מגדיאל (בטרם הפכה להוד-השרון).
למד בביה"ס לאמנות "בצלאל" בירושלים . אחרי שהות בת שבע שנים באיטליה, למד "במכון אבני לאמנות"  בקורס דו שנתי של "השתלמות לציירים בוגרי אקדמיה".
משנת 2000 גר עם אשתו איטה, בפרדס-חנה-כרכור.


 לקראת תערוכה ב- 2007 בבית גבריאל אשר ליד הכנרת:
עשור שנים של עבודה פוריה מתכנסות בתערוכתו החדשה של יהודה שץ על בדיו המרשימים היוצרים אמירה אמנותית מגובשת ומרגשת.
האמן אשר עשה בימי בחרותו שנים אחדות באיטליה ברוכת היופי הארכיטקטוני, ספג והפנים איכויות אלה המתגלות מבעד לאסתטיקה והצבעוניות של ציוריו.
הצבע, כמייצג את שפת הרגש, תופש מקום בולט בקומפוזיציות השונות של ציוריו ותנועות המכחול הרוטטות בדרמטיות מאפיינים את עבודתו האקספרסיבית.    עבודות מופשטות כמו "פכפוך" , "צהבלבים", או "מאבק", מייצגות את הרובד הרגשי, את ההתמודדות עם קונפליקטים אמיתיים המוצאים את פתרונם המאוזן במבע האמנותי.
הקומפוזיציה של הציור גם היא מעין דיאלוג בין תהליכים של לפני ואחרי. לעומת זאת, עבודה המתמקדת במטען הפנימי של התחושות, כמו "צהבלבים", היא דו- שיח פלסטי המכוון היטב כדי לגעת בנושא וזאת בעצמת הצבע בלבד שבמקרה הזה הוא צהוב חי ורוטט.
לצד העבודות בסגנון מופשט ניצבות עבודות פיגורטיביות. 
בראשן קבוצה של עבודות בסגנון ריאליסטי  תחת הכותרת ’אביב 1943’ המוקדשות לנושא השואה.
למרות שיהודה עצמו, כיליד הארץ, לא חווה באופן ישיר את מוראות השואה, הוא מפנים אל עולמו הפנימי את ההתרחשויות הקשות, בעקבות ביקור משותף עם רעייתו איטה, ניצולת שואה, במחנות ריכוז בפולין.
למעלה משנה עברה מאז שההלם והאלם הפנימי מן הרשמים שאחזו בנפשו עד שעלו ונבעו אל המישור החיצוני, בכוח תנועת המכחול שלא הניחה לכאב להיות מנוכר.   זוהי סדרה עוצמתית ביותר המעבירה רטט בצופה וזאת מבלי שהיא משתמשת באמצעים טכניים בוטים כדי לזעזע.  דווקא המשטחים האווריריים כמעט, הרקע הצבעוני הפסטורלי, מחזקים את התחושה של חיי אנוש המתאדים כלאחר יד נוכח שתיקת השמיים. 
האקספרסיבית.

תגובות
הוספת תגובה


למאמרים נוספים השתמש בחיפוש כללי בראש העמוד