לדף הבית


בין השורות - תערוכת יחיד - איילת עמית


מאת: ד"ר שירת מרים שמיר
תאריך פרסום:
23/12/2009

מאמר על תערוכת בין השורות - איילת עמיתכדי להגיע לאחת התערוכות המרתקות   המוצגות כעת בירושלים יש לעבור בשכונת טלביה ולהיכנס לתאטרון ירושלים. התערוכה, המוצגת בלובי של התאטרון, מציגה כ-30   עבודות של איילת עמית מן השנים 2006–2008, רובן סדרות של הדפסי רשת המתארות נופים חיצוניים ונופים פנימיים, זיכרונות קולקטיביים ואישיים.

 

איילת עמית נולדה בקיבוץ כפר עזה ב-1964. בסוף שנות השישים הצטרפו הוריה לכפר הנוער החקלאי "עיינות", אביה כמנהל הפנימייה ואחר כך מנהל הכפר ואמה כמורה. מאותו פרק זמן זכורות לה התנסויותיה הראשונות בציור.   כשגילתה את עולם הדפסי הרשת ובשנת 2007 הקימה בכפר הנוער כנות את הסטודיו שבו היא עובדת, נסגר מעין מעגל.

 

התערוכה מציגה דימויים טעונים באמירות המתייחסות למרחב החיים שלה. באמצעות הדפסי רשת היא יוצרת נופים מסביבתה הקרובה ומהמקום הפרטי והקולקטיבי שבו היא חיה ושאליו היא מקושרת.   עמית עושה שימוש בהעלאת רפרטואר תרבותי שמהדהדות ממנו משמעויות היסטוריות, פוליטיות ואישיות. בהדפסי הרשת ובטקסטים המלווים ניתן לזהות דגמים מוכרים, לשוניים, חזותיים ואמנותיים, שבאמצעותם מתנסחת בעבודתה התלבטות פנימית ביחס לטבע, לחברה ולמשפחה.

 

עמית לוקחת את הצופה לסיור בטבע, לתצפיות בתוך מרבדי פריחות חורפיות ואביביות, לטיול מים ביום קיץ חמים, ומתרפקת   עליהם בעצמה. בסדרת ההדפסים "על העשב" "שדה" ו"לצד הברושים" העבודות מתעתעות; הצופה אינו יכול לדעת לאן שייכים   הצמחים או הנופים שהוא מתבונן בהם.   יש ביצירות אלה   רגעים של עצירה והקפאה של התרחשות, אולי געגועים לעבר. בצפייה בעבודות   כקבוצה יש תחושה של מקצב פנימי, כעין התכתבות בין יצירה ליצירה, מעין שיר.

 

אפשר לקרוא את העבודות של איילת עמית בהקשרים של מערכת סמלים: יד-חמסה, מגן דוד, שדי, ציפור, נער, משפחה, עקדת יצחק, שיבולת, ברושים ופסוקי תהילים כחלק ממחזור החיים וממערכת סמלים יהודית וישראלית, אך בד בבד יש להבין שיצירותיה מביטות פנימה, לתוך עולמה הפנימי של האמנית. בכך טמון כוחה של התערוכה. ביותר ממובן אחד העבודות הן תיעוד של חוויות ומאורעות אישיים, מעין אוסף זיכרונות.
 
 

בין השורות

 

 
נדמה שהיצירה המרשימה מכל היא זו שעל שמה נקראת התערוכה, "בין השורות", ובה ציטוטים מתוך שירים.   העבודה נוצרה כמחווה לאפרים באוך, משורר עולה מחבר המדינות. על בד הקנבס מודפסים באופן אקראי, באותיות גדולות, בצבע אדום בעברית, קטעים מתוך שירים ישראליים, על רקע דימויים צבעוניים של דגים, מים, צמחייה ונוף. המילים נועדו לסמל את האפשרות של חילופי מידע וידע בין המילה והדימוי וליצור דיאלוג, שבו המסמן והמסומן מתחלפים בתפקידיהם ויוצרים החלפת פירושים סמנטיים ותרבותיים. השורות הכתובות בצבע אדום חזק יוצרות תחושת סכנה, כאילו מזהירות את הצופה מפני הבאות, אולי כדי לעורר מאמץ לשמור על הערכים הישנים המקומיים.

 

בשתי עבודות אחרות בתערוכה, "סיפור משפחתי" ו"שיר לילד שבגר",   הדפסי הצבע כוללים צילומים של בני משפחתה של עמית, ותוך כדי צפייה נחשף הסיפור המשפחתי שלה.   ביצירה "סיפור משפחתי" כוסו צילומי בני המשפחה   במשיכות של צבע לבן. ההתמודדות עם הזיכרון והמחשבה עליהם הביאו את האמנית להתמודד עם ההבנה של המובן מאליו, והצבע הלבן הוא   מעין כיסוי לרגשות ולזיכרונות הילדות שפתאום קיבלו משמעויות חדשות. בסדרת היצירות "שיר לילד שבגר" בנה משמש כסמל לדור, במרחב של זמן שהרהורים פסימיים מעכירים אותו בתקופת מלחמת לבנון השנייה.

 

 

באחת היצירות משולבים    פסוקים מתהילים העוסקים   בדימוי מגן דוד ונותנים לה כוח מאגי הנובע מהזיכרון הקולקטיבי.

בעבודה "אל תשלח ידך" היא מתייחסת לעקדת יצחק ויוצרת תחושת ניתוק ומחנק.    את החוויה היהודית ואת היהודי כנושאים טעונים בכאב בוחנת האמנית גם ביצירה "עם נשמה" כאיזכור לימי השואה הטובלים בצבעי אפור ושחור.

 

 

אפשר להבין את העבודות של איילת עמית באמצעות הקשרים הנטווים בין המרכיבים השונים המאוגדים בתערוכה ומתוך העמדתם בהקשר של טקסטים ודפוסי תרבות. אלא שהדימוי אינו מעוגן בתמונת אידאל ההתיישבות שמשקפים הספרות והאמנות הישראלית של פעם, והדגמים התרבותיים השונים מעוררים לכל היותר סוג של היזכרות. תערוכה זו מאפשרת לצופה לבחון את תהליכי היצירה וגיבוש הזהות האישית של איילת עמית במהלך הניסיון שלה להתמודד עם חוויות המציאות.

 

ד"ר שירת מרים שמיר

 

אוצרת : נגה ארד-אילון

 

1/5/08-31/0508

 

 

© כל הזכויות שמורות לד"ר שירת-מרים שמיר, ירושלים 2008.

לשעבר האוצרת הראשית של מוזיאון יהדות איטליה בירושלים. מומחית ליודאיקה בסותבי’ס – בית מכירות פומביות בניו יורק ובתל אביב.תגובות
הוספת תגובה


למאמרים נוספים השתמש בחיפוש כללי בראש העמוד