לדף הבית


טובה לוטן והלנטנה


מאת: ב. רס
תאריך פרסום:
02/06/2008

בעקבות תערוכה בגלריה שלוש

טובה לוטן – לנטנה / שלוש


טובה לוטן אוהבת כנראה מאוד את נושא הציור שלה. השיחים המרהיבים הללו ביופיים הטבעי, המגוון שלהם והפריחות הצבעוניות מציגים יופי טבעי עשיר וכובש. לוטן לוקחת על עצמה אתגר עצום כשהיא באה להתמודד עם היופי הזה, מנסה לתאר אותו כפי שהוא, באמצעות כלי הציור שלה. היא מתמודדת עם אתגר רב שנים באמנות, אותו מציב היופי של הטבע, המעורר בנו אהבה גדולה, ויצר לתאר אותו מכיוון שהוא כל כך יפה. כמעט תמיד נדמה כי הטבע שאנו מכירים יפה יותר מן הציור המתאר אותו, ואכן תמיד הוא עשיר ומפתיע יותר מכל ציור. השאלה העומדת בפני אמן המתמודד עם הטבע, כמו לוטן במקרה זה, היא כיצד לתאר בציור חוויה ייחודית הנובעת מתוך כל העושר הזה. לוטן מנסה להתמודד עם הריבוי העשיר שמספקים לה המודלים שלה, על ידי ריבוי ציורי משלה. היא מנסה להיצמד לצורות ולצבעי עלים, לגווני הירוק ולכתמים הצבעוניים של הפרחים. ואכן הציורים נראים עמוסים מאוד בפרטים צורניים וצבעוניים. בחלקם הגדול מצליחים הציורים לעורר חוויה ציורית בפני עצמה, בעיקר אלה המתומצתים יותר, בהם העלים גדולים וניתן מקום רב לחושך שביניהם. מיעוטם של הציורים, אלה העמוסים מאוד בפרטי עלים, מעוררים זיכרון של השיח המתואר אך אינם מצליחים לטעמי ליצור דיבור ציורי משמעותי משל עצמם.
בכמה ציורי נוף עירוני המכילים את הלנטנה כחלק ממראה רחוב, קל ללוטן להתמודד עם עומס היופי המופחת של המודל, ולכן הדיבור הציורי שלהם בולט ומרשים יותר.
ציורי הלילה של המכוניות מתומצתים יותר, ומהווים מעין אנטיתיזה לריבוי. כאן שולטת הכהות והמינימליזם הצבעוני, והאתגר שלה הוא הפוך, כיצד לומר הרבה במעט. הפתרונות המופיעים בציורים אלה בעיקר, אך גם באחרים, מלמדים רבות על רגישותה של לוטן כמתבוננת, ועל יכולתה להציב קומפוזיציות מתוחכמות ומעניינות.
לוטן היא ציירת שלימה, שלימה עם עצמה ועם האיכות המרשימה שהיא מייצרת. נראה על פי העבודות שהיא גם גאה בכך, ואינה נזקקת לשום אמירה נוספת לאמירותיה הציוריות. תענוג לראות היום במקומותינו ציירת ציירת שכזו.
 תגובות
 10/06/08 06:47:30
הוספת תגובה


למאמרים נוספים השתמש בחיפוש כללי בראש העמוד