לדף הבית


רשמים 3


מאת: ב. רס
תאריך פרסום:
24/01/2008

ארבע תערוכת בביאנאלה לרישום - ביקורות

רשמים 3 / בית האמנים ירושלים


התערוכה בבית האמנים בירושלים היא הגדולה מתוך ארבע תערוכת "רשמים 3" – הביאנאלה לרישום. במקביל לה התקיימו תערוכות קטנות יותר בסדנת ההדפס, באגריפס 12, ובגלריה ברבור. הכל נסב סביב הרישום, או הרישום בטכניקות של הדפס.
התערוכה הזו באצירתה של דליה מנור, היא הגדולה ביותר ואמורה להיות גם בעלת המשמעות הרבה ביותר, אךהתוצאה אינה כזו. למרבה הצער התוצאה הפוכה, והרושם הכללי שיוצרת התערוכה, הוא של באזאר אשר אופיו נקבע באופן די מקרי, ויכול היה להיראות אחרת לגמרי, בנסיבות מקריות אחרות.
התצוגה מעוררת תמיהה גדולה: מה עומד מאחורי בחירת העבודות והצגתן.
אפשרות אחת היא כי מסתתר כאן היגיון תאורטי: היסטורי, פילוסופי, אך זה אם הוא קיים, נשאר חבוי עם האוצרת, ואינו מצליח להתבהר באמצעות התערוכה.
אפשרות שנייה היא כי טעמה האישי קבע כאן, וגם זאת אין התערוכה מבהירה. אלא שבאין טעם ברור, התחושה היא שכל אחת מן העבודות סובלת מסביבת תצוגה בלתי ברורה זו, ובעיקר העבודות הטובות יותר, אשר נמהלות שלא בטובתן ברמה המביכה עד תמוהה של כמה מן העבודות החלשות.
אפשרות שלישית להבין את התערוכה היא כי האוצרת רוצה להבהיר: כי הכל הולך היום, כי אין מכנה משותף בין האמנים הרשמים, וכמובן אין אמת מידה על פיה נוכל לקבוע מה טוב יותר ומה פחות.
לשם הבהרת עמדה כזו, אפשר היה לבחור גם אמנים וגם אוצר/ת בהגרלה, ובאמצעות צורה זו של בחירה בהגרלה, אשר הייתה מוסברת לכל הבאים, הייתה העברת המסר הטובה ביותר למה שקורה בתערוכה זו.
לעניות דעתי יש צורך לבדוק את הצדקת קיומה האמנותית של ביאנאלה כזו, בנפרד מן המימד השיווקי שיש למפעל כזה.

רשמים 3 / סדנאות ההדפס


בשונה מן הבאזאר הרישומי בבית האמנים, אשר אמור להוביל את הפרויקט, נראה כי סדנת ההדפס תפסה טרמפ על כל המהומה התקשורתית, והוציאה לאור תערוכה לעניין. שם שלפו מן האוסף האדיר והנדיר שלהם, מבחר מגוון, עשיר ויפה, הנעזר כתמיד ביופי המובנה של טכניקות ההדפס, והראו שוב כי אמנות הרישום במיטבה, נוצרת בקלות רבה יותר, בתחומי ההדפס. שם הרזון הרישומי מועשר על ידי כל אותן תוספות שתהליך ההדפסה שותל בעבודות, ולכן סיכויי ההצלחה שם גדולים יותר.
בשונה מן התערוכה הגדולה בבית האמנים, התמקדה כאן האוצרות במספר אמנים מצומצם, המיוצגים כל אחד על ידי מספר מרשים של עבודות. אין כאן תחושה כי ניסו לכפות תאוריה או רעיון על המבחר, אלא רק שיקול של עניין וגיוון אשר מצליחים כאן מאוד.

זו תערוכה ברורה, מגוונת ויפה.


רשמים 3, רישום וצילום / אגריפס 12


נראה לי כי תערוכה זו נפלה לידיהם של חברי הגלריה כהזדמנות, נוצלה על ידי האוצר ועל ידי החברים בחכמה רבה, ובאופן המייצג טוב ביותר את מהותה של גלריה זו.
על מנת שלא תהיה זו סתם תערוכת חברים, נמצא לה מכנה משותף "רישום וצילום", רחב מספיק על מנת לכלול בצל קורתו את כולם, מבלי שאיש יצטרך להתכופף יותר מדי.
נמצא מעין תרגיל מאחד, אשר מאפשר להציג ביחד את מה שהם: חבורה של אמנים אינדווידואלים, אשר חברו יחדיו, כדי לחשוף את עבודתם באופן סדיר למדי בפני הקהל.
אגריפס 12 הופכת במרוצת הזמן לתופעה חשובה מאוד באמנות הישראלית, בעצם קיומה, כמופעלת על ידי חבריה, היודעים לחיות ביחד עם הרבגוניות המייחדת אותם. הגשמת הרעיון של גלריה שיתופית מציגה אלטרנטיבה לעולם האמנות העכשווי שמחד הוא ממוסחר מדי, מצד אחר הוא מנוהל יתר על המידה בידי אוצרים יודעי כתוב ודבר, שאינם אמנים, ואינם ניחנים ברגישות מספקת למימד הוויזואלי של האמנות. אגריפס 12 מציגה מודל בו המימד המסחרי איננו דומיננטי (בלשון המעטה), ואילו האוצרות נעשית בידי האמנים עצמם. יכולתם לקיים מודל כזה, תוך קיום חיים אמנותיים משותפים לאמנים השונים מאוד זה מזה, באה ליד המחשה וביטוי אמנותי בתערוכת רישום זו.


רשמים 3 פוליגרף / ברבור


מודה על חוסר התחכום שלי, אך אינני מבין מה עניין פוליגרף לכאן. מה שגיליתי זו תערוכה הנראית לי אקלקטית ביותר במסגרת החגיגה של "רשמים 3". לא הצלחתי לפענח איזו שהיא הימצאות של "פוליגרף" המהווה מכנה משותף משמעותי בין העבודות. מה שכן נראה לעין זו אולי מעין ארומה עכשווית, של הפניית עורף לרישום המתבונן, אשר תחילתו ועיקרו בהסתכלות, ופנייה אל הרישום הרעיוני, אשר תחילתו בחשיבה ודיבור על אמנות, והמשכו בהמחשה וויזואלית של הרעיון. בתוך השדה הרעיוני הזה ישנן כאן עבודות מעניינות יותר ומעניינות פחות.

 תגובות
כתיבה יפה ונקיה גיל הלר  25/01/08 04:38:29
ב.רס היקר, שוב העלית ביקורת עניינית וקולעת. אתה עושה שרות מצויין לאמנות הישראלית בכתיבה נטולת "פוזה", פוליטיקה וסגירת חשבונות אישיים. מי יתן ותסחף אחריך מבקרי אמנות נוספים לסוג כזה של כתיבה. ...אולי הגיע הזמן להיחשף...?
הוספת תגובה


למאמרים נוספים השתמש בחיפוש כללי בראש העמוד