לדף הבית


אסנת בר-נט סנד – אהבה מנצחת


מאת: הר-פז שלמה
תאריך פרסום:
29/01/2007

אמנות לכל דבר, ותסמונת דאון

"הציורים שלי באים מאהבה. אם הם לא היו באים מאהבה לא הייתי מציירת!" אלו הם דברים שאמרה אסנת בר-נט סנד, הלוקה בתסמונת דאון, בעת פתיחת תערוכת ציוריה "עולם הצבעים של אסנת".
תערוכה המתקיימת בתיאטרון ירושלים, בגלריית אולם הנרי קראון (מ-14.1.07 עד- 14.2.07).
ואסנת חושפת ללא כחל ושרק: "תמיד אהבתי לצייר. לכל ציור יש רגש משלו - שמחה, אושר, שלווה, רוגע, הבעת רגשות מעורבים, פנימיות עמוקה ורגש של עוצמה, מוטיבציה, רצון, הנאה, כיף וסיפוק. בכל תמונה אני מגלה עולמות חדשים".
כאשר נגה ארד-אילון אוצרת התערוכות בתיאטרון ירושלים סיפרה לי על תערוכתה של אסנת בר-נט, מיד הנחתי בצד את המאמרים שאני מכין בהקשר למסע המחקר האישי שלי בנושא האמנות הישראלית, לטובת כתבה זו.

תחושות גואות
אודה ולא אבוש: למרות שתכונות "הקוליות", ה"ציניות", ה"אירוניה", ה"רצינות התהומית", ה"בגרות המאופקת ונטולת הפאתוס", "הרטוריקה המינורית נטולת-הרגשנות" ודומיהן, נחשבות להיות כמאפיינים נורמטיביים של תקופתנו, לי ולאחרים יש עדיין את אותה נטייה שאבד עליה הכלח - להתרגש עד דמעות מאירועים שהם מסעירים ונוגעים ללב במיוחד.
במקרים מסוימים, התחושות הללו גואים. כך קורה לי גם הפעם כאשר אני נתקל בסיפורה של אסנת בר-נט. ועוד יותר כאשר אני פוגש בה (בפתיחת תערוכתה), בבעלה דניאל (גם הוא לוקה בתסמונת דאון), בהוריה של אסנת, משפחתה, אימו של דניאל והחברים הטובים הרבים שסובבים את משפחת בר-נט וסנד.
אסנת מתגלה כאישה חייכנית, שמחה וקורנת אהבה ואושר. נוכחותה משפיעה גם עלינו, מיד, חיוכים טובים ונינוחים ומחשבות חיוביות; נדמה וכול דאגותינו מתגמדות להן פתאום, ואותן תחושות שאסנת מדברת עליהן – שמחה, אושר, שלווה, רוגע, רגשות מעורבים, פנימיות עמוקה ורגש של עוצמה, מוטיבציה, רצון, הנאה, כיף וסיפוק", באורח פלא משתלטות עלינו בזכות דמותה הקורנת של אסנת. וכך גם משפיעים עלינו ציוריה הצבעוניים (כמו אין אפורים וכהים קודרים בעולם!); ציורים ראשוניים, ישירים, הבאים ישר מהלב והופכים את האינטלקט והתפיסה המושגית לנבוכים ומבוישים - מצומקים ומצומצמים - מול עוצמת הרגש התמים, החם, הזך, טהור ואמיתי באהבתו.


ספר, סרט, מופע , הצגה, ציורים
סביר מאוד שהשם אסנת בר-נט מצלצל לכם מוכר. ויש לכך מספר סיבות: יתכן ונתקלתם בספר הילדים "מחפשים את אסנת", או אולי חזיתם בסרט הקצר "אסיסטנטית של אלוהים" שהוקרן מספר פעמים בטלוויזיה, או אולי יצא לכם לראות את המופע "מקול הלב", או ההצגה "להיות כוכב" – בכולם אסנת מככבת.
בשנת 1985 יצא לאור הספר "מחפשים את אסנת" בהוצאת כתר . הספר נכתב ע"י תמר ברגמן, על פי גירסה של אביה של אסנת. הסיפור מבוסס על אירוע אמיתי מילדותה של אסנת. הספר מעלה גם פן של התמודדות חברתית של ילד חריג.
"אסיסטנטית של אלוהים", הוקרן לראשונה בערוץ הראשון של הטלוויזיה הישראלית בשנת 1992. הסרט מבוסס על תסריט שנכתב על ידי הסופרת סביון ליברכט. במקור נכתב התסריט עבור ילד עם תסמונת דאון. אולם, לאחר שהבמאי ברוך דינר ז"ל פגש באסנת, החליט להפוך את גיבור הסרט לגיבורה, והתסריט שונה והותאם לאסנת. ברוך דינר בחר צוות של שחקנים ישראלים נפלאים. המסירות שלהם לאסנת ניכרת לכל אורך הסרט, ועוזרת להסביר את העוצמה הרגשית שבאה לידי ביטוי.
ב"אסיסנט של אלוהים" אסנת נלקחת ע"י אמה, אם חד-הורית (אביבה גר), לסוף שבוע בכפר לבקר את סבתה (עדנה פלידל ז"ל). כאן היא פוגשת בקוסם מופלא (עזרא דגן), אשר הוזמן להציג את קסמיו במסיבת יום הולדת בכפר. לאחר כמה אירועים בלתי צפויים, אסנת ומשפחתה לומדים באמצעות הקוסם שדברים הם לא תמיד פשוטים כמו שהם נראים.
"האסיסטנט של אלוהים" זכה לביקורות נלהבות כאשר הוקרן לראשונה, ומאז הוקרן שוב מספר פעמים בטלוויזיה הישראלית.
החל משנת 1998 אסנת משתתפת במופע "מקול הלב" בהנחיתו של יוסי לב. יוסי לב, משלב קטעי נגינה ושירה בציבור בליווי שקופיות בקטעי מוסיקה ושירה, ואסנת מספרת על חייה והדרך בה היא מתמודדת, נאבקת, יוצרת. אסנת משלבת קטעים מתוך הסרט "אסיסטנט של אלוהים" בו היא כיכבה. עד כה נערכו עשרות רבות של מופעים בבתי ספר ברחבי הארץ.
מ-2005 אסנת משתתפת בהצגה "להיות כוכב" במסגרת חוג תיאטרון של אקי"ם באר שבע. ההצגה, בבימויו של יעקב אמסלם, הופיעה מספר פעמים בתיאטרון באר שבע ובבתי ספר בדרום הארץ.
החל משנת 2005 אסנת מציירת בצבעי שמן, גואש ופנדה, תחת הנחייתו של איתי קריגר.
לגבי עבודותיה של אסנת אומרת האוצרת נגה ארד אילון: "יצירותיה של אסנת ניתנות להגדרה כ"ציור נאיבי-היולי", זה הבא הישר מהרגש. ציור המגיע במלוא האופטימיות ומקרין אותה לצופה. ניתן לזהות אצל אסנת סגנון אישי מוגדר היטב. אסנת משתמשת בנושאים ואובייקטים שונים שיש בהם ביטוי לשמחה, אור וצבע - שמש, עצים, פרחים, דגים; בגווני-צבע עזים, חמים בעיקר. אסנת משתמשת בחומרי-צבע מגוונים בעבודותיה על מצעי הנייר והבד."

עוד על אסנת
אסנת בר-נט נולדה בירושלים בשנת 1974, היא הבכורה מבין שלושה ילדים.
היא למדה במסגרות שונות של החינוך המיוחד בירושלים, מהגן ועד התיכון: אדי-שור, ברושים, אלונים. בנוסף היא קיבלה העשרה במכון פוירשטיין. בתום לימודיה היא שירתה שנתיים במסגרת השירות הלאומי, בתור סייעת לגננת בגני ילדים בירושלים. בתום השירות היא המשיכה את לימודיה במסגרת ויצ"ו בירושלים. היא השלימה את לימודיה וקיבלה תעודה של מטפלת וסייעת מוסמכת.
הוריה מתגוררים בהר-אדר, ואילו אסנת יחד עם בעלה דניאל מתגוררים בקיבוץ רביבים, בנגב, שם היא עובדת כסייעת בפעוטון.

מעט מן המעט על תסמונת דאון
תסמונת דאון קיימת בכל התרבויות, בכל הדתות ובכל הגזעים.
תסמונת דאון היא תופעה הנגרמת בגלל סטייה במספר הכרומוזומים של האדם. במקום 46 כרומוזומים, הנמצאים בכל תא נורמאלי, יש לאנשים שלקו בתסמונת דאון כרומוזום נוסף, כלומר 47 .
ב- 1959, הרופא הצרפתי ז'רום לז'ון -גילה שיש לילדי תסמונת דאון כרומוזום נוסף בתא. מאוחר יותר נקבע שהכרומוזום הוא זה שמספרו 21, והוא הגורם לליקוי ולשינויים הגופניים.
החומר הגנטי בכרומוזום העודף הוא נורמאלי, וכך גם כל יתר 46 הכרומוזומים שבתא.
כרומוזום 21 הוא מהכרומוזומים הקטנים בגופנו –ובכל זאת הוא גורם לשינויים אנטומיים, פיזיולוגיים וקוגניטיביים (שכליים). עם זאת חשוב לזכור כי השם דאון איננו בא מהמילה "למטה" או "נחות", אלא זהו שמו של הרופא האנגלי, ג'והן לנגדון דאון, שתיאר ב-1886 את הסימנים המאפיינים תסמונת דאון. התסמונת מתגלה כבר בלידה והילד מזוהה עפ"י המאפיינים של התסמונת. לצערנו, פעמים רבות התגובה הראשונית, אפילו של הצוות המיילד, היא דחייה.

כתבה המוקדשת
אסנת, דניאל הלוקים בתסמונת דאון, הם רק דוגמא אחת מיני רבות להצלחה הנובעת מהשקעה סבלנית, עם הרבה רצון, לב ונשמה של הורים וגורמים אחרים שלקחו על עצמם לטפל בנושא מתוך אהבה אמיתית.
"אהבה מנצחת" היא תזכורת עבור כולנו, כדי ללמוד ממנה. אסנת בר-נט סנד ודניאל סנד (שהוציא זה עתה חוברת שירים פרי עטו) ורבים אחרים כמוהם הם מדיומים שיש להם סיבה וחשיבות להיותם; הם המלאכים (בכל המובנים) עלי אדמות, אשר באים ללמד אותנו מה היא אהבה אמיתית. ללמד אותנו מהו טפל ועיקר בחיים, ומהו סדר העדיפויות הנכון של החיים.
זו היא רק כתבה קטנטונת המוקדשת בהערצה לאותם הורים מדהימים כיעל ומלקולם בר-נט ומשפחתם, יונת ואלכסנדר ז"ל סנד ומשפחתם; למורים, למטפלים, למתנדבים השונים העוסקים במלאכת קודש אמיתית ; ובעיקר מוקדשת במלוא האהבה לאותם ילדים, נערים, מבוגרים הלוקים בתסמונת זו או בליקויים ונכויות אחרות.תגובות
כמובן מרים שחק  12/03/14 09:48:54
כאשר מכירים אנשים כפי שיצא לי להכיר את אסנת והוריה מבינים להתייחס למהות ופחות לקליפה. הלוואי על כולנו נפלאות התבוננות בחיים כמו של אסנת. יישר כוח, אסנת הנפלאה, מרים שחק
www.osnat-art.co.il  17/02/07 10:13:39
האתר של אסנת: www.osnat-art.co.il
הוספת תגובה


למאמרים נוספים השתמש בחיפוש כללי בראש העמוד