לדף הבית


עולמות רחוקים

כלי נגינה אתניים מהאוסף של אתי רוזנטל
 עולמות רחוקים

אוסף כלי נגינה אתניים

 

 

מוסיקה היא מרכיב מאוד מרכזי בחיינו. קהילות אנושיות, מאז שחר ההיסטוריה, יצרו צלילים ושירה, שליוו אותן בחיי היומיום: מחולות עממיים, טכסים דתיים, חיזורי אהבה, שירי ערש, טקסי בגרות ומלחמה.  

 

כלי נגינה אתניים (מסורתיים) התפתחו במסגרת קבוצה אתנית, שבט או עם, ויוצרו, ברב המקרים, בעבודה ידנית יחידנית מחומרים טבעיים, נגישים וזמינים: חלילים נוצרו מקני סוף חלולים, תופים מעורות בעלי חיים שנמתחו על קערות חרס, קשקשנים מדלועיים מיובשים עם הזרעים, ובכלי מיתר נעשה שימוש בשערות וגידים של בעלי חיים. כלי נגינה אתניים הם לרוב המקור הקדום לכלים המודרניים, המשמשים בתזמורות הסימפוניות.

 

הכלים האתניים מביאים קולות ומראות ממחוזות רחוקים. הם מפיקים צלילי מוסיקה  לא שגרתיים ולעתים זרים לאוזן המערבית, כמו קולות טפטוף גשם של מקל הגשם האוסטרלי, צלילים המחקים את קולות בעלי החיים, או צליל של ניסור עץ האופייני למוסיקה דרום אמריקאית. יש בהם יופי ראשוני הנובע מהעיטורים, מהחומריות ומצורתם. חלק מהכלים עוטרו בציורים וחריטות בדוגמאות אתניות האופייניות לקהילה של יוצר כלי הנגינה, כמו ציור בנקודות של האבורג’ינים מאוסטרליה או חריטה על פני דלעת בדוגמאות דרום אמריקאיות. כלים אחרים יופיים בחומריותם, כמו תופים מכוסי עורות מאפריקה, כלי נשיפה והקשה עשויים במבוק או קשקשנים עשויים מפירות וקליפות יבשות. שלל אוקרינות מתהדרות בצורות פיסוליות מגוונות בעלות קסם רב.

 

אוסף כלי הנגינה של אתי רוזנטל, המוצג בתערוכה, נאסף במשך שנים רבות.

אתי רוזנטל, תושבת מבשרת ציון, עובדת סוציאלית, מטפלת באמנויות ומורה למוסיקה. מנגנת מגיל שבע ואוספת כלי נגינה מאז שהיא זוכרת את עצמה. האוסף ממשיך להתפתח בעקבות טיוליה וטיולי מכריה מסביב לעולם.

אתי בנתה תכנית מוסיקלית לגני ילדים, מטעם ה"מוסיקון", אותה היא מעבירה עם שלשה מורים נוספים. כלי הנגינה, בנוסף להיותם אוסף, משמשים אותה יומיום למטרות לימוד מוסיקה בגני ילדים וגם במסגרת פרטית, וזאת כדי להפגיש את הילדים עם הכלים ועם הצלילים.

 

האוסף מורכב מכלי נגינה מכל הסוגים: כלי נשיפה, כלי מיתר וכלי הקשה. הוא לא נבנה מקונספט מסוים אלא התפתח מתוך אהבה למוסיקה ולכלים.

 

 

 

אוצרת: סוניה אברמוביץ  

     פתיחה: 05/10/2013

נעילה: 06/06/2013

מקום התערוכה: בית האמנות מבשרת ציון

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.