לדף הבית


אני וחיות אחרות


אני וחיות אחרות

תערוכת הדפסים קבוצתית

 

לאחר אינספור האנשות באמנות ובספרות, נדמה שמבט תמים ונאיבי על בעלי-חיים הוא כבר בלתי אפשרי כיום. גם טכניקת ההדפס, שמטבעה היא בעלת אופי אקספרסיבי, מעצימה את התכונות האנושיות, את הרגשות והמצבים הנפשיים שמפגין בעל-החיים. שם התערוכה נגזר מספרו של ג’רלד דארל  "משפחתי וחיות אחרות" העוסק בהתנהלות משפחתית על אי יווני מבודד וקסום, אשר בו בעלי החיים הם חלק בלתי נפרד מהמשפחתיות. אולם האנשה, עד כדי הקבלה לחברה אנושית, מתרחשת כידוע, בספר "חוות החיות" מאת ג’ורג ארול. דרך עולמן של החיות מועברת אלגוריה וסטירה חריפה על משטר עריץ, תוך דיון במעמדו של היחיד, זכויותיו ויחסיו החברתיים. לדוגמא קטע האנשה מאלף העוסק במסוגלות הקריאה של כל חיה וחיה (ע’ 31, בתרגום לאה זגגי):

 

המחלקות לקריאה וכתיבה הוכתרו בהצלחה. לעת הסתיו הגיעו כמעט כל בעלי-החיים באחוזה לדרגת השכלה מסוימת. אשר לחזירים, הללו רכשו להם ידיעה מושלמת בקריאה וכתיבה. הכלבים למדו קרוא במידה מספקת, אולם לא גילו עניין אלא בקריאת שבע הדיברות בלבד. מוריאל העז היטיבה לקרוא מן הכלבים ובערבים הייתה לפעמים נוהגת לקרוא באזני האחרים מתוך קטעי עיתונים שמצאה בערימת האשפה. בנימין (החמור) הצטיין בקריאה כאחד החזירים, אולם מעולם לא הפעיל כישרונו זה. עד כמה שבינתו משגת, היה אומר, אין דבר הראוי להיקרא. תלתנית (סוסת המשא) למדה את האלפא-ביתא כולה, אולם לא יכלה לצרף את האותיות למלים. גברתן (סוס המשא) לא הצליח להגיע עד מעבר לאות ד.... והחליט להסתפק בידיעת ארבע האותיות הראשונות ונוהג היה לרשום אותן לפניו פעמיים בכל יום למען יישמרו בזיכרונו. מולי (סוסה צחורה) לא ביקשה אלא ללמוד את ארבע האותיות המהוות את שמה שלה. בשריגי ענפים הייתה צרה צורתן יפה יפה, מפארת אותן בפרח או שניים, מהלכת מסביבן, משתאה להן.

 

כל חיה לפי שכלה וכישרונה, בהקבלה לחברה האנושית.

גם עבודות התערוכה, הכוללות הדפסים בטכניקות מגוונות, כמו תחריט, תצריב וחיתוך עץ, מציגות את בעלי-החיים עם שפע של תכונות אנושיות. דרך בעל-החיים מעביר האמן את עולמו הפנימי, את יחסו לסביבתו הקרובה והרחוקה יותר, את ביקורתו על הנראות וההתנהלות החברתית ואולי מפעם לפעם לפנינו אף דיוקן עצמי?

 

נורית זילברברג, אוצרת

 

האמנים המשתתפים בתערוכה:

שרה בורשטין, דב גזית, אילנה גל, טליה גלין-גלר, חיה ויסהוז, דורון זהרי,      חוה זילברשטיין, רינה לויט, איילת עמית, רות צוקר, צבי רייכוורגר, חגית שחל, חוה שרף
פתיחה: 27/12/2012

נעילה: 19/01/2013

מקום התערוכה: בית האמנים ע"ש זריצקי תל אביב

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.