לדף הבית


מיכל דנקנר -מתהווה. חוקרת עולמות


מתהווָה. חוקרת עולמות

מיכל דנקנר

 

עבודות הנובעות מתוך התבוננות לעומק, התקרבות וחדירה פנימה, או על ידי הפניית המבט למרחקים, הם עניינם של ההדפסים המוצגים בתערוכה. מבט עוקב וקפדני, המנסה ללכוד תהליכי בריאה והתהוות במישורים שונים.

מצד אחד עולם מיקרוסקופי המאכלס יצורים ימיים כדוריים המרחפים בחלל מימיי סבוך ואינסופי, או מעין אברונים פנימיים המרכיבים את המכלול המורכב בתא הבודד של האורגניזם. מאידך, מבט מקרוסקופי על עולמות אחרים ורחוקים, שבהם כוכבים ושמשות משייטים בבדידות מזהרת בחלל הקוסמי העוטף אותם.

יציאה מדיטטיבית לטיול בקוסמוס והתבוננות על הגופים המרחפים בו, ניסיון לגלות עולמות אקזוטיים שאינם מכאן. כל כוכב, כדורי ובוהק, מהווה עולם בפני עצמו, פלנטה שונה ומסתורית, בלתי ידועה.

מסע של חיפוש אחר עולם שהחוקים בו שונים, ההתנהלות בו אחרת ואולי צופן בחובו הבטחה למקום טוב יותר.

כבר בימי קדם ניסו לעמוד על הקסם והמסתורין שצופן היקום בחובו, והשמש המאירה והמחממת היוותה מוקד לפולחנים שונים אשר סגדו והעריצו אותה, ומעולם לא פסק החיפוש אחר חיים ואפשרויות קיום חדשות ביקום.

חיפוש אחר עולמות רחוקים וההתפעמות מהם, לא פסח גם על העוסקים באמנות, ועבודות רבות עוסקות בעולמות דמיוניים ובלתי מושגים, ובניסיון להציע אלטרנטיבה למוכר ולידוע. עבודות ההדפס בתערוכה מציגות כדורים של עולמות רחוקים, אם באור שמש בוהק, ואם בחשיכה חלקית או מוחלטת, תוך תיאור של יופי המסמל בחובו גם השתנות ושבריריות. עולמות המוצגים בבדידות מזהרת, מול עולמות היוצאים מתוך סבך צפוף וקפוא, מבליחים מתוך הכאוס. אל מול העבודות נוצר מתח מדיטטיבי של התבוננות מרוכזת על הקרוב והרחוק, יחד עם התפעמות מהלא מושג וממה שהוא צופן בחובו.

 

נורית זילברברג, אוצרת

 

 
פתיחה: 14/06/2012

נעילה: 07/07/2012

מקום התערוכה: בית האמנים ע"ש זריצקי תל אביב

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.