לדף הבית


לוי שלום - "דו שיח עם השחור"


שלום לוי הוא אמן אוטודידקט, שמאחוריו שנים רבות של יצירה. עבודתו מתמקדת בפיענוח הצורה והצבע ובחקר גבולותיהם, הן ביצירתו הפלאסטית והן בעבודתו הרעיונית, שבה הוא מתעד את

המחשבות וההגיגים הנלווים לתהליך היצירה. בעבודותיו, הנעות בין פיגורציה להפשטה, מתרחש מפגש רגיש בין קו לכתם, בין אור לצל.

 העבודות המוצגות בתערוכה, בשחור-לבן בטכניקה מעורבת על נייר, הן חלק מקורפוס עבודות גדול שנוצר במהלך שבעה עשורים. המפגש בין השחור ללבן – על כל הווארייציות שביניהם – מתאפיין בעיבוד נזירי מעודן מחד, ובאקספרסיה של ניואנסים עשירים של הצבע מאידך; הפּאלטה המאופקת של גוֹני אפור ושחור, נחצית בקווי אור לבנים.

 "אני חושב שהשחור הוא צבע עשיר ואקספרסיבי, בצד האפורים הנובעים ממנו והמנוגדים לו – הלבן, כלומר האור."  "השחור והלבן נוגעים בנו בצורה בלתי אמצעית ומעוררים בנו גם את הצד האמוציונלי וגם את הצד הרציונלי שבנו. עבורי הם מהווים אמצעי לביטוי ישיר וכן."

 הצמצום והתמצות שמניבים משיכות המכחול המהירות, הקווים הנחצים, המפגשים בין היש והאין – האור והצל – מעוררים תחושה של חופש התנועה באמצעות הקו. תנודות הנפש של התכנסות והפנמה מביאות לידי ביטוי,באורח פרדוקסאלי, יכולות של ויטאליות והחצנה.

 לצד העבודות בשחור-לבן מוצגת קבוצת עבודות בטמפּרה ובשמן על בד ונייר. גם במקבץ עבודות זה בולטת נטייתו של האמן לבחור בצבעוניות כהה, מונוכרומטית, ובעיבוד בשכבות רבות המייצרות ניואנסים של צבע עשיר. כאשר בעבודות הללו, על סף ההפשטה, מופיע לפתע דימוי של סורגים, הוא מעצים את נוכחותה של הדראמה הקיומית.

                                                                                                        
אירית לוין, אוצרת פתיחה: 15/03/2008

נעילה: 08/04/2008

מקום התערוכה: בית האמנים ע"ש זריצקי תל אביב

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.