לדף הבית


דפנה ספקטור: מצב הגוף - מצב הרוח


מצב הגוף – מצב הרוח

דפנה ספקטור

 

התערוכה "מצב הגוף – מצב הרוח" מציגה עבודות מתוך שלוש סדרות תחריטים של השנים האחרונות, אשר המוטיב המרכזי העובר ביניהן הוא הדיאלוג שבין מצב הגוף למצב הרוח. מחד, מבט אוהב על הגוף ועל השינויים החלים בו עם חלוף הזמן, ומאידך, השלמה עם מה שאינו ניתן לשינוי, עם אותות הזמן שאינם נמחים, לא מן הגוף ולא מן הרוח. האמנית מישירה מבט חודר, אך עם זאת גם אמפאתי ואוהד, על שינויי הגוף, לעיתים מתוך שמחה, ולעיתים מתוך השלמה. המבט אינטימי וקרוב, ומתאפיין בחשיפה עצמית של האמנית ושל קרוביה.

סדרת העבודות המרכזית מציגה תחריטים של הוריה המזדקנים. נועזת בפתיחותה, אך גם מלאת אמפתיה, היא בוחנת את הזוגיות ואת הלבד של כל אחד מהם, במבט נוקב ועם זאת חומל. ההורים המזדקנים מופיעים בסצנות אינטימיות של זוגיות קרובה מחייהם המשותפים – בזמן אכילה, בטיול ברחוב, בישיבה על ספסל בגן או ברגע של מנוחה. אווירה עגמומית ומעט קודרת מאפיינת את העבודות, תחושת בדידות ועצבות מכמירת לב, כאשר על כולן שורה השלמה עם הבלתי ניתן לשינוי. תהליך העבודה התבסס על תצלומים משפחתיים שצולמו בהזדמנויות ואירועים שונים, מהם נבחרו מקטעים בודדים, המאפיינים את מבטה על ההורים. באמצעות הוצאת פרט מהקשרו המקורי, מתמצתת הסיטואציה את הלך הרוח בזמן היצירה ובכך הופכת אותה לאינטימית ועדינה. טכניקת התחריט, כמו גם העבודה עצמה, דורשת מהאמנית להביט בתצלום שוב ושוב, ולנסח בכל פעם מחדש את מצב הרוח בעזרת קווים עדינים, המרכיבים את המרקמים, תנוחת הגוף והמבע. בסצנה חריגה, שלכאורה מודעת לעצמה, מישירים ההורים מבט קדימה כשנכדיהם לצידם, פניהם ממוקדות במצלמה, ובכך נוצרת, באופן מעט מלאכותי, אווירה מחויכת, שאולי נחמה בצידה.

בסדרת העבודות השניה מטפלת האמנית בבבואתה העצמית המשתנה במהלך ניתוח פלסטי. מתוך חופשיות גמורה, היא מישירה מבט אל הבעות הפנים שלפני, אחרי ותוך כדי התהליך, יוצרת מעין רשומון צבעוני וקריקטוריסטי של הבעות פנים, צבעים, ותחושות משתנות. מתוך שחרור שהיא מעניקה לעצמה, ושימוש באירוניה עצמית, היא מעוותת ו"מתעללת" בפניה, מביטה בקמטוטים ובחבלות, ויוצרת מהם מעין מסכות.

בתחריטים מסדרה נוספת, מוצגת חגיגת הגוף בזמן הריון, מתוך אהבה, שמחה והכרה בדיעבד, ביופיו של הגוף המשתנה תוך כדי התהליך.

דפנה ספקטור, ציירת ופסלת, מציגה הפעם מבחר מהדפסיה, בטכניקות הדפס מגוונות הכוללות תחריט, תצריב, אקווטינטה וחיתוך לינוליאום. טכניקות הדפס אלו מאפשרות התמקדות בפרטים קטנים, יצירת מרקמים משתנים ושכבות מרובדות, המעשירים את העבודות ומאפשרים להביע במדויק דקויות של מצבי גוף ומצבי רוח.

 

נורית זילברברג, אוצרתפתיחה: 22/03/2012

נעילה: 14/04/2012

מקום התערוכה: בית האמנים ע"ש זריצקי תל אביב

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.