לדף הבית


רואים רוקנ’רול- המימד הויזואלי של הרוק הישראלי


"רואים רוקנ’רול- המימד הויזואלי של הרוק הישראלי"
 
אוצרים: אירית לוין,אריה ברקוביץ
יעוץ אמנותי: פרופ’ נסים קלדרון,יעוץ בינתחומי: ד"ר דורית קדר, תחקיר: שרון ינאי
הרוקנ’רול יוצר חוויה הפונה לכל מערכת החושים האנושית. אפשר לראות בו  הגשמה של אמנות טוטאלית, שכן הוא מורכב מממדים יצירתיים רבים ובהם הספרותי – מוזיקה ומילים; התאטרלי – הופעה על במה;  הממד של האמנויות הפלסטיות – עיצוב של צורה וצבע בחומרים המלווים את הופעת האמן; התנועתי – קירבה למחול באמצעות תנועות הגוף בזמן ההופעה; הקולנועי – וידאו-קליפים וסרטי רוק.
 
התערוכה "רואים רוקנ’רול" מציעה מבט אל האספקטים הוויזואליים של עולם הרוק הישראלי.
ההתמקדות בוויזואליה של תרבות הרוק – שה"פרפורמנס" הדרמטי, העוצמתי, הוא מרכיב דומיננטי בה – מרכזת את מבטנו בפן החזותי של הרוק, כפי שהוא בא לידי ביטוי בצבע ובצורה, בקליפּ, בעיצוב עטיפות האלבומים, הכּרזות והתמלילים.
 
התערוכה שופכת אור על הדיאלוג המתקיים בין האמנים המבצעים לבין האמנים המעצבים – צלמים, מעצבים גראפיים ואמנים פלסטיים המתעדים את הסצינה. עבודתם של האחרונים מייצרת אמירה מעניינת על אופי היוצר והיצירה, תוך שימוש בסמלים ובדימויים עכשוויים הטבועים בתודעה התרבותית הקוקלטיבית.
 
עיצוב האלבומים והכּרזות יש בו כדי להעיד על נגיעה עמוקה בהוויה הישראלית,שכל אחד מן היוצרים מקיים איתה יחסים משמעותיים על פי דרכו. הזיכרון הקולקטיבי, המחאה החברתית-הפוליטית, המצוקה הביוגרפית, תהיות בענייני סמנטיקה ומיגדר – כל אלה מוצאים את ביטויים האישי הייחודי. ניתן לראות במקום העיצובי של מוסיקת הרוק העברי צומת דינאמי של שיתוף פעולה בין מוסיקה, צילום, עיצוב והפקה. וכאן יש להזכיר גם את האמנים הפלסטיים שהתחברו לחוויה של הרוק בכלל ולרוק העברי בפרט, ועבודתם נגעה בו במישירין או בעקיפין – עוד ראָיה להשפעתו הממריצה ורבת ההשראה של הרוק הישראלי על התרבות המקומית.
 
 
(החברים של נטאשה, רמי פורטיס, ברי סחרוף, קורין אלאל, אריק איינשטיין, שלום חנוך, שמוליק קראוס, זקני צפת, תמוז, נושאי המגבעת,המכשפות, ורבים נוספים.
 
 
פתיחת התערוכה 18.6.2011 בבית האמנים בתל אביב, בשלושה חללי תצוגה.
 
התערוכה תלווה בקטלוג בו יתפרסמו מאמרים של פרופ’ נסים קלדרון ומיכאל רורברגר.

קישורים לאתרים בהם שודרו כתבות על התערוכה:

 http://www.youtube.com/watch?v=sU-OKVCcL44 
"ערב חדש"  21.6  פתיחה: 18/06/2011

נעילה: 23/07/2011

מקום התערוכה: בית האמנים ע"ש זריצקי תל אביב

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.