לדף הבית


מגה-טינטה


מגה- טינטה
הדפס מסורתי בעידן הדיגיטלי
ההדפס האמנותי המסורתי הינו מדיום אמנותי עתיק יומין, הקיים כבר מאות בשנים, וממשיך להתקיים גם כיום. באמצע המאה העשרים חלה מהפיכת המיחשוב, הכוללת את התפתחות רשת האינטרנט המאפשרת גישה חופשית לכל דימוי שהועלה אליה, בכל מקום ובכל זמן. את אמנות המדיה החדשה והאמנות הדיגיטלית, שבהן עכבר המחשב הפך למכחול החדש, וכן את אפשרויות ההדפסה הדיגיטלית ותוכנות העיבוד כדוגמת "פוטושופ" המאפשרות יצירה של כל דימוי העולה על הדעת. תערוכה זו מבקשת לבדוק מה מקומו של ההדפס הידני כיום, בעידן הדיגיטלי, באקלים תרבותי ואסתטי חדש זה. כיצד באים לידי ביטוי השינויים התפישתיים וההתפתחויות הטכנולוגיות החדשות בעבודת ההדפס המסורתי, והאם משפיעים המדיומים השונים זה על זה.
ההשפעות שמציגה התערוכה על ההדפס המסורתי הן מגוונות ומעניינות, הן מבחינת טכניקת העבודה והן תמטית, תוך העלאת נושאים חדשים שלא היו קיימים טרם העידן הדיגיטלי. ניתן לראות שילובים בין שני המדיומים השונים, כששניהם מופיעים בהדפס הסופי, או שימוש בעיבוד דיגיטלי אך הדפסה סופית ידנית, לאחר הכנסת שנויים מהותיים בדימוי. עיסוק רב יש בדיוקן העצמי שעובר עיבוד ושינוי אך ההדפסה הידנית שומרת על פן אישי ואינטימי בו.
גישה אחרת היא חיקוי הפיקסליזציה של שפת המחשב, בין לצורך דיוקנאות בסגנון אישי אקספרסיבי או בסגנון הפופ ארט, ובין לתיאור נוף עירוני צפוף ומרובד. אפשרויות מרתקות נוספות מוצגות על ידי הדפסה ידנית של דימויים מהעולם הדיגיטלי, כמו נוף ממוחשב מתוכנת "Google Earth", מעגלים חשמליים מתוך לוח אלקטרוני, תיאור של סבך חוטי הרשת, וכן התייחסות לחתימה דיגיטלית וביומטרית. הייחודיות והאותנטיות שאבדו תוך כדי העיבוד הדיגיטלי, מוחזרים על ידי האמן המשתמש בהדפס מסורתי, אך לא מבלי לנצל את עושר האפשרויות החדשות שנוצרו בעידן הדיגיטלי.
נורית זילברברג, אוצרת. 
 
שמות האמנים המשתתפים בתערוכה (לפי סדר אלפביתי):
דרורה אילון; עינת אמיר; שרה בורשטין; טליה גלין-גלר; מירי גרוסמן; אילנה גרף; אלי דינר; מיכל דנקנר; ויקי וייס; חיה ויסהוז; אורית זוהר; חוה זילברשטיין; ליהיא טלמור; הילה ליזר-בז’ה; אאידה סטולר; יוליאן סטופ; דפנה ספקטור; גלית ראוכוורגר; יובל רוטמן; חוה שרף; דפנה שרתיאל. 
 


פתיחה: 03/03/2011

נעילה: 29/03/2011

מקום התערוכה: בית האמנים ע"ש זריצקי תל אביב

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.