לדף הבית


אלי דינר - ארטיפקטים

ציור שמן על הדפסה דיגיטלית על קנווס

ארטיפקטים

אלי דינר

בעבודותיו מסידרת ה"ארטיפקטים", מנסה אלי דינר לבחון את תופעת הארטיפקט המתרחשת תוך כדי העברת הדימוי הדיגיטלי לאוביקט אמנותי, ולחקור את הקשר שבין הדימוי לייצוגו ובין הדימוי לצופה. הדימוי הדיגיטלי הוא לרוב חד וריאליסטי, לא חושף את אמצעי היצור שלו ומקנה אשליית מציאות. אולם ברגע שמופיעים ארטיפקטים, אמצעי הייצוג מופרע והמסר לא יכול לעבור בשלמותו. כלומר, העברת המסר תלויה בתקינותם של האמצעים הטכנולוגיים. כל הפרעה טכנית בעיבוד הנתונים ובייצוגם משבשת את הדימוי ואת הקשר עם הצופה, וייצוג המציאות מתקבל יחד עם ארטיפקטים.

 העבודות המוצגות בתערוכה הן הדפסים דיגיטליים שנלקחו מתוך מסך המחשב ובהם הדימוי משובש ע"י ארטיפקטים. בחלק מהעבודות קיים גם עיוות של הדימוי וגם ארטיפקטים הקוטעים את רציפותו, אשר  צוירו על ידי האמן.

אופן העברת השיבושים בעבודות המוצגות נעשה בשני אופנים: בשלב ראשון הדימויים מועברים להדפס דיגיטלי יחד עם עיוותים שמייצגים ארטיפקטים שנוצרו על מסך המחשב. במקרה זה הארטיפקט מייצג את השיבוש כבר במקור הראשוני. לעיתים השיבוש כל כך קשה, שהאמן נאלץ לצייר בעצמו את הדימוי כדי לשמור על חזותו. אולם בנוסף לארטיפקטים אלו, נוספים גם פיקסלים  כריבועי שמן קטנים וצבעוניים, הוספת ארטיפקטים מעשה ידי אדם. בנוסף לשיבוש הדיגיטלי נוסף שיבוש מכוון ע"י האמן, המכסה ומסתיר את המציאות המיוצגת ע"י הדימוי בצורה מורכבת אף יותר.

הארטיפקט כשיבוש חיצוני הוא חלק מהחיים המודרניים, הנתונים להפרעות ולחוסר יכולת של העברה וקליטה מושלמת של דימויים ומסרים, וכן להפרעות באינטראקציה האנושית , וכל זה מיוצג ע"י ארטיפקט, מעשה ידי האמן.

 

 נורית זילברברג, אוצרת                         פתיחה: 14/10/2010

נעילה: 07/11/2010

מקום התערוכה: בית האמנים ע"ש זריצקי תל אביב

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.