לדף הבית


חום יולי אוגוסט

תערוכת הדפס קבוצתית

חום יולי-אוגוסט

תערוכה קבוצתית של אמני סדנת ההדפס

בבית האמנים, תל-אביב

 

קיץ. שמש, ים, בילויים וכיף – אך גם לח, אביך ומעיק.

תערוכת הקיץ של אמני סדנת ההדפס בבית האמנים בתל-אביב מבקשת לבדוק את גישתם של אמני הסדנה לקיץ ולחום. בעבודותיהם אפשר גם להבחין ביחס הדואלי כלפי הקיץ.

גישה אחת נוגעת בהיבט החמים והנעים של הקיץ. השמש זורחת בכל יום, מאירה ומלטפת, בלא עננים שיסתירו אותה ויעכירו את האווירה. במרפסת הפתוחה, האופיינית כל כך לארצנו, מלטפת השמש את הכיסאות הפזורים בה, המצפים שיישבו בהם וייהנו מהאור ומהחום. המרחבים מחוץ לבית פתוחים ומזמינים. טיולים בעיר, בטבע וכמובן על שפת הים אפשריים ונעימים, רצוי בשניים. בילוי על שפת הים ורביצה על החול, גם אם הגוף אינו מושלם, הוא ממאפייניו הידועים של הקיץ הישראלי. פרח החמנייה הנמצא בשיא פריחתו בקיץ, מנעים את השוטטות חסרת הדאגות בחוץ.

אך לחום של אמצע הקיץ גם צדדים לא נעימים. השמש קופחת ומעיקה, מייבשת את מה שנקרה בדרכה ומשאירה אדמה חרוכה. ניתן לראות התייחסות להיבטים אלה בנוף יבש, צחיח ומתפורר, עם צמחים נבולים ועייפים המשוועים למעט מים; שטח ובו אדרת דג יבשה, מה שנותר מהבשר החי ואהבת המים של יצור זה שהתייבש בחום;  ועד לנוף כמעט  מופשט, המכיל קווים חדים ונוקשים כתוצאה מהיובש והחום. גישה נוספת להעברת התחושה הקשה היא על ידי דימויים דהויים ועכורים עקב החום והלחות שאינם מאפשרים התמקדות, ויוצרים נוף  מחוק בחלקו.

אמנים שבחרו להדפיס בצבע, משתמשים בצבע האדום לגווניו השונים. צבע זה הוא עוד אחד ממאפייני הקיץ. חם ומלא חיות המעביר תחושה חזקה של שמש וחום; אך זהו גם צבע של אש, שרפה וכיליון, עם תחושה של סוף. חלק מהעבודות עוסקות ביחס שבין האדם לחומה של השמש המיוצג על ידי אדום בוהק על פני כל שטח התמונה. ניתן להבחין בדמויות מסוימות המנסות לקיים קשר אינטימי ביניהן, אך החום האדום כמעט מוחק אותן או חלקים מגופן.

אז – טוב שהקיץ כבר כאן, או שמא עדיף שיחלוף לו...

 

 

 

נורית זילברברג, אוצרת

 פתיחה: 19/08/2010

נעילה: 12/09/2010

מקום התערוכה: בית האמנים ע"ש זריצקי תל אביב

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.