לדף הבית


רות צוקר - תחריט פלוס


 

 

תחריט פלוס

רות צוקר

רות צוקר, אמנית תחריט וותיקה מסדנת ההדפס של בית האמנים בת"א, עוסקת כבר שנים רבות בטכניקות של חריטה והדפסה. הפעם מציגה התערוכה התפתחות נוספת בעבודת התחריט, הנותנת לו מימד נוסף והופכת אותו ל"תחריט פלוס".

ברקע העבודה נמצא כמובן התחריט. זהו תחריט מסורתי המציג נופים מסוגים שונים – בעיקר טבע של צמחיה צפופה, גזעי עצים ועלוותם, שיחים למיניהם, תקריב על פני השטח של אדמה, ולפעמים גם נוף אורבאני בנוי. אך התחריט והנוף הם רק הבסיס, השכבה הראשונה, ועליה יוצרת רות קולאז’ עשיר של צורות צבעוניות ההופכות את העבודה לעבודת קולאז’.

קולאז’, או הֶדבֵק בעברית, הוא מדיה אמנותית שבה פיסות נייר או בד מודבקות על פני השטח של התמונה. בדומה להדפס רגיל, המבע האמנותי מבוטא באמצעות הצבע, הצורה והקומפוזיציה אך בנוסף לכך קיימים בקולאז’ רבדים נוספים של הבעה הנגזרים מהחלקים המודבקים, כמו אופן קריעתם או גזירתם, מרקמם וצבעוניותם. כך מתקיים ביצירה יחס בין הניירות הגזורים לבין ריקעה של העבודה ושניהם בעלי חשיבות. בנוסף לכך ההדבקה יוצרת יצירה שהיא חד פעמית, כמו ציור, בניגוד למדיום ההדפס שהוא מדיום של שכפול רב פעמי.

טכניקת הקולאז’ הופכת את העבודה לתלת מימדית ולבעלת אפקט פיסולי. הנוף המועבר מקבל תוספת נפחית ובכך מתקרב יותר למציאות. פני השטח הופכים להיות לא חלקים והם בעלי עליות ומורדות, ובכך מנסים לתאר בצורה אמיתית יותר את הנוף. זהו גם ניסיון להעביר את האופי של פלטת התחריט. העבודה על פלטת המתכת חורצת בה קווים בעלי עומק משתנה, וכל טכניקת ההדפס בנויה על העומק והפרשי הגובה הנוצרים בפלטה תוך כדי עבודה. לאחר ההדפסה האפקט הנפחי כמעט נעלם, ואילו פה נעשה ניסיון לשומרו.

רות רואה בקולאז’ עוד זווית להתחבר אל הנוף, בנוסף להעברת ההתרשמות דרך ההדפסה. התוספות מאפשרות להעביר את הלך הרוח וההרגשה אל מול הנוף. זה נעשה ע"י הפיסות הצבעוניות שצבעוניותן הרבה מנוגדת לצבע הכהה והאחיד של השכבה הבסיסית, וכן דרך צורתן המשתנה, עוביין ומרקמן.  דרך זו מאפשרת להעביר הקשרים ואסוציאציות הנקשרים לנוף אך אינם נראים במבט ראשון. הקולאז’ מאפשר עירוב תחומים בין האמנות ובין המציאות. פרשנות אמנותית מודרניסטית אף מעניקה למדיום זה אופי ביקורתי כלפי המציאות, כיוון שהוא מאלץ את הצופה להתמודד עם חלקים שהם אשלייתיים ומציאותיים בו זמנית.

 

נורית זילברברג, אוצרת התערוכה

 

רות צוקר, ראשון לציון, טל’ 03-9642637פתיחה: 22/07/2010

נעילה: 15/08/2010

מקום התערוכה: בית האמנים ע"ש זריצקי תל אביב

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.