לדף הבית


רעיה שטרן - כדים


התענוג שלי -
כדים
 
אני מלווה את יצירתה של רעיה שטרן כבר שנים רבות. הסימביוזה בין רעיה והכדים שלה הוא הסיפור הייחודי של עבודתה. 
 
בתערוכת "כדים" של רעיה שטרן אנו עוסקים בדיאלוג שבין הכד/מיכל ובין אובייקט אמנותי. רעיה קדרית יוצרת בחומר על האבניים, רוב הכדים של רעיה הם המצע לציור של סיפור. זהו הסיפור על הדרכים המובילות לים וממנו, על חצר הבית וחתולים שכונתיים שמקבלים מקום מכובד על פני השטח של הכד. החתול המתנמנם על גגות פלורנטין בסמוך לדודי השמש מתכרבל בתנוחה של חתול בית / אציל אירופאי מול האח. הנוף קסום. המסגד קרוב מאי פעם.
 
"איזה מזל שיש לי קדרות"... "הרעיון הוא כלום לעומת הקטע של העשייה, החיים שלי בתל אביב – הכדים מספרים את חיי בתל אביב. איך אני רואה את העולם" ...
..."הצוואר הדק בכד שלך מזכיר לי מסגד אני אומר. כן היא אומרת, אבל זה גם מגדלור, זה הכנסיות של יפו, זה הצריחים. זה המזרחיות של מקום שיש בו הכל, מקום שיש בו מישמש, הכל עם הכל. יכול להיות ברחוב אחד בית כנסת, כנסיה, מסגד ואני מפה, אני רוצה שזה ישאר ככה. זו ההצהרה שלי. תראה כד, הוא עגול. אתה יכול לנצל את זה שהוא עגול בזמן שאתה מספר סיפור...אני בכלל רואה את העולם עגול, זה אף פעם לא נגמר"...
..."כל הזמן שאני חושבת לעשות כד, תמיד צריך להיות לו התחלה וסוף. הוא יחידה מושלמת. הוא לא צריך להיות חלק מסט, אבל הוא יכול להיות ושום דבר לא יגרע מיופיו. הקדרים שאני מכירה בעולם הזה שמים את המיטב שבתוכם... הכלי הזה חייב להיות מושלם."
 
 
בתערוכה סדרה של כדים קטנים צמדים צמדים שרעיה קוראת להם פטפוט של כדים . הכדים הקטנים נשרפו בתהליך שריפה "רדוקציה" ל-1280 מעלות בתנור גז וגלזורת שינו.
בכדים המעוטרים בלסטר, סצנות שלמות ונופים. הלסטר הערבי אחת מטכניקות השריפה שרעיה התמחתה בה. שריפה שלישית ולפעמים גם רביעית וחמישית. מציירים עם פיגמנטים שמכילים מתכות על הגלזורה שניתכה בטמפרטורה של 1080 מעלות . השריפה נעשית בטמפרטורה מאד נמוכה ובשלב הזה נעשית הרדוקציה. הצבעים מופקים תוך כדי התהליך.
 
אוצרת, תרצה ילון קולטון
 
 
הציטוטים מ"דמיונות של קדרים" מאת דניאל דיויס, אגודת אמני הקרמיקה בישראל, 1998
 
 


פתיחה: 14/05/2005

נעילה: 26/06/2005

מקום התערוכה: הגלריה - מושב שואבה

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.