לדף הבית


רבסקי יוליה - מיתולוגיה אישית


 
"המיתוס איננו הסיפור ההסטורי הוא הרבה יותר מכך, הוא הרוח והעוצמה המקשרים אותנו אל הממד שמעבר לעובדות אל המשמעות העמוקה שמאחורי המעשים" (ג’וזף קמפבל/כוחו של מיתוס)
יוליה רבסקי
מיתולוגיה אישית
12.11.09-17.12.09
תערוכת ציורי עפרונות, אקוורל ודיו על נייר דופלקס שמשלבת בין תיאורי דמויות ארכיטיפיות לבין דמויות אנונימיות בסיטואציות שונות, ערוכה בקומפוזיציה שבנויה ממיחבר של סצנות המאוגדות בחלל נגטיבי לא מטופל, קומפוזיציה שאינה מתייחסת לחלל על פי חוקי  פרספקטיבה ויוצרת זיקה ותנועה בין הדימויים.
הנרטיב של האומנית נבנה באופן אינטואיטיבי נדבך על גבי נדבך לכדי יצירת סיפור אישי בעל חיבורים פנימיים. כל אפיזודה מעלה סיפור שיכול לעמוד בפני עצמו וכולן יחד בונות סיפור שלם הבנוי מצירוף החלקים השונים. מיחבר זה מזמן מסע של התבוננות פנימה אל הארכיטיפים האישיים ומציע לצופה אתגר אינטואיטיבי של בניית סיפור מיתולוגי אישי שנולד מתוך זיהוי הדימויים אותם אנו חולקים בתת מודע הקולקטיבי (מיתולוגיה, אגדות עם ועוד) וחיבורם עם האסוציאציות שנולדות תוך כדי התבוננות.
שפת הציור אשר בנויה מדימויים וסמלים ונשענת על תחושות וחוויות, יוצרת מראה לירי עם חיבורים סוריאליסטיים, בשכבות שקופות ומימיות של צבע על רקע הדף הלבן שנשאר חשוף.
מקצת מהרישומים מתכתבים עם מסורת האיור הרומנטית וזו שמופיעה בספרי איור מהמאות ה18-19, אלא כאן בניגוד לאיור, הרישומים בונים סיפור אישי שנבנה תוך תהליך היצירה ולא מתארים טקסט כתוב.
קוצים, דימוי איתו התעסקה רבסקי מספר שנים באופנים שונים, מאכלסים מקצת מסדרת העבודות כחלק מעולם דימויים אישי שמצוי בתודעת האומנית ומתחבר לעשייה כל פעם ממקום אחר.
"המיתוס הוא שינחה אותי במסע אל עומק עולמנו הפנימי ויפגיש אותנו עם נקודת האמת של קיומנו האותנטי. הוא יאפשר לגעת בסודות בלתי ניתנים לפענוח על ידי התודעה וההיגיון. הסודות על עצמנו ועל העולם בו אנו חיים. הוא יוביל אותנו אל נקודת המפגש המיתית המחברת ומאחדת בין הפיזי והרוחני שבנו ויעזור לנו למצוא הרמוניה ותיאום בין הגוף והנפש. אבל המיתוס איננו עוסק רק בחיבורים פנימיים מהיותו תוצר של הלא מודע הקולקטיבי הוא גם מהווה את נקודת החיבור ביננו לבין האחר, הוא מקשר אותנו אל המשותף לכולנו ועונה על כמיהתנו הבסיסית להיות שייכים ושותפים מאוחדים עם האחר ועם העולם" (ג’וזף קמפבל, כוחו של מיתוס")
אליזבט דור, אוצרת התערוכה


פתיחה: 12/11/2009

נעילה: 17/12/2009

מקום התערוכה: מרכז אמנות ירושלים

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.