לדף הבית


אלבום משפחתי - קבוצתית


התערוכה בוחנת, דרך אופן הפעולה הייחודי לכל אחד מהאמנים, מהם המרכיבים הבונים את "האלבום המשפחתי", תוך תנועת הזמן על הציר בין האישי לקבוצתי, בטכניקות השונות: אובייקטים, ציורים, תחריטים, פסלים, ועוד.
האלבום המשפחתי של רוני ראובן מורכב מחפצים שונים מבית אמו הציירת אלקה. הוא מציג פריטים ביתיים שהופכים לזיכרונות ילדות. אטבי כביסה, מחט, מדפי ארון על מצעים שונים: חלקי ארון, עץ לבוד וקנבס. עבודות שברובן קטנות, אינטימיות ואישיות.
רנה נגרין אשר נולדה ביוון נושאת מטען תרבותי וזיכרונות הקשורים ומבוססים על תרבות יון והמיתוסים שלה אותם היא משליכה על חייה הפרטיים . היא משתמשת ב- ready made בעץ ברזל וחומר שרוף, כדי לבדוק מושגים כמו פריון, הריון וזוגיות.
אף אצל אילת גנוסר-כהן העיסוק בזיכרון מהווה את הבסיס. נקודת המוצא שלה הם תצלומים מאלבום התמונות המשפחתי, אותם היא מפרקת בעבודותיה לחלקי בד ומרכיבה אותם מחדש, כמו מביימת מחדש את חייה דרך זכרונותיה. השימוש בתמונות משפחתיות כנקודת מוצא משמש גם את האמנית מירה צדר, שבציוריה מציירת רבות מתוך אלבומים משפחתיים כמו גם מתוך אלבומים אחרים.
אצל רות מיון-קוק הנושא מוצג דרך מעטפות מכתבים פתוחות וסגורות. המעטפות מכילות בתוכן זכרונות וחוויות ומתוכן מגיחים קטעי צילום של מקומות וזמנים שהיו ואינם. רעיון דומה עולה גם מהתחריטים הצילומיים והמונוכרומטיים של חוה שרף בהם היא מציגה דימויים של בני משפחתה, המופיעים בתוך יער הזיכרונות- הפרטי והקולקטיבי.
נושא הקיום האנושי מעסיק את אהרון גלעדי, שבציורי השמן שלו מציג דמויות: ילדים והורים, משפחות - שלמרות שהן תמיד נטולות קלסתר,חסרות זהות ניתן לחוש בקשר האנושיבינן לבין עצמן ובקרבה של הצופה אליהן, ויש בהן משום הגעגוע.
מתוך התערוכה עולה כי "האלבום המשפחתי", הן האישי והן הקולקטיבי, גם אם הוא חוסה תחת צילם של רעיונות שונים, בנוי, בסופו של דבר, מסך זיכרונותינו. העבר, יהיה אשר יהיה, הוא זה שמרכיב את ההווה, טוען את המציאות במהות, ובלעדיו נהיה כטועים בדרך. אולם אותו עבר, בדוי ואמיתי, הוא גם זה שכובל אותנו בכבלי הזיכרון והשכחה, ודרכו נבחנים מעשינו לקראת העתיד לבוא.
גילי א. דנון


פתיחה: 01/12/2006

נעילה: 29/12/2006

מקום התערוכה: ד.ש דנון

תגובות
הוספת תגובה

מאגר האתר: 11,240 אמנים. 6,834 תערוכות. 911 מקומות תצוגה. 278 מאמרים. 53,305 תצלומים.